DOJ ujawnił, że przechwycił prawie 70.000 BTC od “Indywidualnego X”, który ukradł kryptonim przez włamanie do Jedwabnego Szlaku około 2012 lub 2013 roku.

Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) zamknął niesławny rynek darknet Silk Road już w 2013 roku, ale saga, która od czasu, gdy stała się walutą wyboru platformy, jest misternie powiązana z bitcoin (BTC), nadal się zagęszcza.

To dlatego, że na początku tego tygodnia, czwarty co do wielkości portfel Bitcoinów przeniósł 69.369 Bitcoinów – około 1 mld USD w tym czasie – i wysłał obserwatorów The News Spy blockchain w szał.

Spekulacje na temat tego, co się wydarzyło, a niektórzy ludzie szybko doszli do wniosku, że odpowiedzialny adres – 1HQ3Go3ggs8pFnXuHVHRytPCq5fGGG8Hbhx – był w jakiś sposób powiązany z Silk Road.

Spekulacje te potwierdziły się w czwartek, 5 listopada, kiedy DOJ ujawnił, że przechwycił blisko 70 000 BTC od “Indywidualnego X”, który ukradł kryptonim przez włamanie do Jedwabnego Szlaku około 2012 lub 2013 roku.

Znalezienie “Individual X

Na aktach sądowych DOJ 5 listopada jest oczywiste, że amerykańscy funkcjonariusze organów ścigania byli w stanie wytropić właściciela adresu “1HQ3″, korzystając z usług renomowanej firmy analitycznej Chainalysis.

Dzięki Chainalysis, urzędnicy ci byli w stanie analizować transakcje Bitcoin wykonywane przez Silk Road.” W tym momencie rozpoznali 54 znaczące transakcje pod dwoma adresami, z których większość środków znalazła się pod adresem “1HQ3” w kwietniu 2013 roku. Analitycy określili problematyczność tego adresu ze względu na specyficzny sposób przepływu środków do niego:

“Na przykład, 10 z transferów miało miejsce około 3:59 rano, a każdy z nich dotyczył dokładnie 2,500 Bitcoinów. Ten wzorzec wypłat i kwota, która została wycofana, nie były typowe dla użytkownika Silk Road… Te 54 transakcje nie zostały odnotowane w bazie danych Silk Road jako wycofanie sprzedawcy lub wycofanie pracownika Silk Road i dlatego wydają się reprezentować Bitcoin, który został skradziony z Silk Road”.

W związku z tym, że śledczy znaleźli hakera, polowanie trwało dalej. A drapieżniki były na tyle dobrze wyposażone, by złapać swoją ofiarę. “Pojedynczy X, którego tożsamość jest znana rządowi, był zdeterminowany, aby być zaangażowanym w transakcję, która odnosiła się do 1HQ3,” powiedział DOJ.

Co się stało potem?

Według akt sądowych DOJ, założyciel Silk Road, Ross Ulbricht, wiedział o masowej kradzieży BTC z rynku w 2013 roku i posunął się nawet do tego, by zagrozić Individual X, że zwróci fundusze, choć haker nigdy tego nie zrobił.

Cokolwiek wydarzyło się w kolejnych latach, wystarczyło, aby dać amerykańskim urzędnikom wystarczająco dużo dowodów na odnalezienie Individual X, ponieważ 3 listopada 2020 r. śledczy otrzymali zgodę tej osoby na przejęcie 69.369 bitcoinów, po czym zostali zatrzymani przez władze. Wkrótce potem urzędnicy amerykańscy przejęli kontrolę nad BTC za 1B dolarów.

Nie zapomnij o Forksach

Widzieliśmy wiele wybitnych widelców Bitcoin pojawiają się w ostatnich latach, jak Bitcoin Cash (BCH) i nie tylko. W związku z tym, ta rzeczywistość oznacza, że DOJ nie tylko zrobił off z dużym BTC trove, ale także znaczne alokacji aktywów, takich jak BCH, Bitcoin Gold (BTG), i Bitcoin SV (BSV).

Następnym krokiem dla rządu Stanów Zjednoczonych jest więc wylicytowanie wszystkich tych udziałów w dużych pakietach dla publicznych oferentów.

Boon z Bullish BTC

Kiedy Indywidualny X zhakował prawie 70.000 BTC z Jedwabnego Szlaku, gospodarstwa te były wówczas warte około ~350.000 dolarów.

Jednakże cena BTC znacznie wzrosła w ostatnich latach, a co więcej, w 2020 r. kryptoekonomia weszła na kolejny hossę i cena BTC ponownie przekroczyła 15 000 USD.

Mimo to, konfiskata DOJ z Indywidualnego X jest warta 1B dolarów, ponieważ ekosystem kryptograficzny w ostatnich latach szybko się rozwinął. W związku z tym rząd Stanów Zjednoczonych będzie miał duży zysk na zbliżających się aukcjach kryptograficznych.